Jak nakryć do stołu?

Grudzień 23rd, 2009

nakrycie-do-stoluPrawidłowe ułożenie sztućców i kieliszków często sprawia sporo kłopotu. Tymczasem zasady są bardzo proste i przejrzyste. Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad.

Układ klasyczny

Noże, widelce i łyżki układa się zgodnie z kolejnością serwowania dań, po obu stronach talerza. Noże i łyżki z prawej, widelce z lewej strony. Talerzyk na sałatę wraz z serwetką i nożykiem do masła kładziemy po lewej stronie za sztućcami. Kieliszki na wina i szklankę na wodę stawiamy po prawej stronie nad sztućcami. Najbliżej nakrycia są te kieliszki, których będziemy używać jako pierwsze.

YouTube Preview Image

Układ w tradycyjnym stylu

Układ nakryć na stole zależy od miejsca, jakim dysponujemy, od rodzaju przyjęcia, liczby serwowanych potraw. Bardziej swobodny układ  sprawdzi się przy mniej formalnych imprezach.
Do tradycyjnych polskich dań możemy użyć naczyń kamionkowych, dużego, drewnianego talerza jako ozdoby i podstawki. Zamiast kieliszków do wina, małego kieliszka do wódki i większego kieliszka na wodę i wino.

Najprostszy układ

Tego samego noża i widelca możemy użyć, gdy smaki dań harmonizują ze sobą. Zamiast talerza na zupę, użyjmy bulionów ki, a zamiast szklanki na wodę, kubka.
Naczynia, sztućce, serwetki powinny harmonizować kolorem i fakturą. Najbezpieczniejsze estetyczne zestawy są takie, w których wszystkie części zastawu różnią się tylko odcieniami tego samego koloru. Sztućce w układzie swobodnym możemy położyć po prawej stronie nakrycia, w kolejności serwowanych potraw. Najpierw łyżka do zupy, potem nóż i widelec. A serwetkę kładziemy na dużym talerzu.

YouTube Preview Image